Artikler om Norge
Specifikke jobsJobsøgningLøn, skat og pensionPraktiske forholdTransportDiverse

Lær norsk hurtigt!

Lær hurtigt de vigtigste sprogforskelle mellem norsk og dansk i denne ordbog:


Klik her for at se flere bøger

Lær norsk hurtigt!

Lær de vigtigste forskelle mellem dansk og norsk på ingen tid!

Ordbogen nedenfor har en speciel sektion dedikeret til formålet og er virkelig anbefalelsesværdig.

Immigranter i Norge

Herunder ses en oversigt over de forskellige grupper af immigranter og deres størrelser i Norge. Oversigten strækker sig over 20 år (1995 – 2015):

 

 19952015
Total186.039669.380
Procentdel af befolkningen4,313,0

 

Europa, total92.887368.823
Polen5.01590.962
Sverige13.86036.887
Litauen7435.901
Tyskland6.76124.611
Danmark17.26519.973
Rusland78816.803
Storbritannien10.24714.294
Bosnien-Hercegovina9.40913.453
Kosovo55510.016

 

Afrika, total14.43379.931
Somalia3.32827.333
Eritrea4314.741
Etiopien1.8756.716
Marokko3.0265.517
Sudan1233.123

 

Asien, total60.918187.649
Irak2.33721.965
Pakistan11.50719.219
Filippinerne3.97419.076
Iran7.09916.608
Thailand1.92516.555
Vietnam10.52013.701
Afghanistan35913.440
Tyrkiet5.92211.049
Indien3.70410.506
Sri Lanka5.9519.111

 

Nord- og Centralamerika, total10.02814.356
USA8.0788.379
Canada1.0181.751

 

Sydamerika, total6.99316.550
Chile5.0746.241
Brasilien5024.169

 

Oceanien, total7782.071

 

Asylansøgere i Norge

Nationalitet/år1993 1998 20052011 2012 2013 2014 
Total12.876 8.374 5.402 9.053 9.785 11.983 11.480 
Europa11.523 4.716  1.435847  1.1431.115 1.027 
Africa  464 1.229 1.624 5.097 5.263 

7.300 

6.018 
Asia  731 2.138 2.106 2.796 3.086 2.986 3.593 
North and Central America 12 10  3827 19 31 
South America 26  204    181231110
Oceania2121
Stateless   12085  209  262  263 550 800